Топ маршрути в Рила

Хотел Катарино е с уникално местоположение в котловина между Рила, Пирин и Родопите. Почитателите на красивите български планини през лятото могат да бъдат напълно удовлетворени от възможността за планински маршрути в Рила и Пирин.
В най-близката окръжност на Катарино и в Рила планина са малките градчета Белица на 25км., Якоруда на 36км., село Добърско 25км., местността Юндола на 60км., Белмекен на 78км., а от югозападните склонове на Рила- Благоевград на 50км.
Главни входове към Национален парк Рила
Благоевград – местност Картала, 31 км по асфалтов път
От Картала тръгва маршрута за известната хижа Македония. През летния сезон има автобусна линия от Благоевград до летовището Бодрост в петък, събота и неделя от 8.00 ч.
Хижа Македония е на 2166м н. в. в седловината Мечи проход /между Голям и Малък Мечи връх/ в Югозападния дял на Рила.
Основният туристически маршрут е хижа Македония – връх Капатник – местност Предела, от където може лесно да се достигне до хотела
Съседни туристически обекти от хижа Македония:
- хижа Елешница - 3.30ч. ,от която се слиза в град Рила
- Рилски манастир/по р.Радовичка и р.Илийна/ - 5.00ч.
- хижа Рибни езера- 6.00ч.
- хижа Грънчар- 8.00ч.
- хижа Чакалица- 4.00ч.
- хижа Семково- 2.30ч.
- хижа Добърско- 2.30ч.
- хижа Предела - 7.30ч.
- хижа Бодрост /11км. черен път/ - 2.45ч.
- хижа Бодрост /през Царев връх/ - 5.00ч.
- Връх Герман /2484м./ - 1 ч.
- Малък Мечи връх /2474м./ -1 ч.
- Голям Мечи връх /2618м/. - 1.30 ч.
- Куков връх /2411м./ – 2 ч.
- Марков камък - 1.30ч.
Село Добърско на 25км. от Катарино
Село Добърско е с дълбоки корени. Освен заради известната си църква „Св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат“, селцето си заслужава да бъде посетено с цел туризъм. Наоколо са изградени няколко еко пътеки:
- Пътеката на глухаря
- Пътеката на рилската иглика
- Водопадът Щракалото
- старата керамична пещ
Добърско е важна точка от поклонническия път от Светогорските манастири до Рилския манастир още от Средновековието.
Маршрут:
Хотел „Катарино“ – село Добърско – хижа Македония - Рилски манастир- двудневен пешеходен маршрут за планинари.
град Белица – курорт Семково, 18км. по асфалтов път и камениста настилка.
Белица е спирка от известната Родопска теснолинейка. Самото градче е на 4км. от гарата. Можете да посетите местния исторически музей. Съдбата на Белица е доста драматична. Интересна личност от миналото, родена в този град е Георги Андрейчин.
Отбивката може да е интересна за семействата с деца. Не далеч то градчето е Паркът за танцуващи мечки и вълнуващ атракционен парк с екстремно влакче. В района на курорта Семково са маркирани няколко интересни еко маршрута.
Пешеходни маршрути от хижа Семково:
- хижа Добърско- 4.30ч.
- хижа Македония- 3.00ч.
- хижа Рибни езера- 5.00ч.
- хижа Грънчар- 6.00ч.
- хижа Трещеник- 3.00ч.
- хижа Вапските езера - 3.00ч.
- хижа Сухото езеро - 1.30ч.
- хижа Скалишки езера - 2.30ч.
гр. Якоруда – курорт Трещеник на 16 км по асфалтов и каменен път
От гр. Якоруда по маркирана пътека за 3 ч. 30 мин. се стига до м. Нехтеница- вратата към Национален парк Рила. Хижа Трещеник е реновирана, всички стаи са със самостоятелен санитарен възел, доста удобна е и с малък ресторант. Съседните поляни са истинско билково съкровище.
Маркирани туристически маршрути водят до хижа Семково (3,30ч.)и до хижа Грънчар (2,30ч.), както и до близките Якорудски езера. От хижа Грънчар може да се изкачи първенецът на Рила- връх Мусала 2925м.н.в. за около 5 часа.
Маршрут:
Хижа Грънчар–Джанка–връх Овчарец–Маришки връх–връх Мусала–хижа Мусала
Белмекен на 25 км от Юндола
Няма как да не спрете на Юндола, проходът, който разделя Рила от Родопите. В тази най-висока точка от долината на река Места, пътищата се разделят: за Велинград, за Белово, за Белмекен и за Разлог.
Малкото пазарче на местните хора е забележително. Можете да си купите прясно избито масло, което е изключителна рядкост, прясно и отлежало сирене, кашкавал, всякави видове сладко, пресни и сушени плодове, билки и гъби.
Красивото кътче в Рила е известно със здравословния си и закаляващ климат. На Юндола е изградена базата за практики на Лесотехническия Университет. Недалеч е Белмекен, където се намира националната спортна база на шампионите.
Туристическият маршрут води до язовир Белмекен 1910м.н.в., едноименната хижа на 2224м.н.в., а от там по маркирана пътека за около 3 часа се изкачва връх Белмекен.
Костенец
Пътуване за любознателни, така може да се определи посещението на Костенец. В общината има редица исторически и природни забележителност като:
- крепостта Траянови врата
- пазеща паметта на битката на цар Самуил с Византия през 986г.
- Костенският водопад
- Момин проход
- минералните извори
- многобройни църкви
Пътят към Национален парк Рила тръгва от гр. Костенец през с. Костенец и до летовище Костенец. Пътят е асфалтов, а разстоянието е 9 км.
Основните туристически маршрути водят до хижа Белмекен и до Боровец.
Боровец
Непристъпните гори на Рила, богатото разнообразие на животнския свят, ботаническият рай, няма как да не привлекат вниманието на българския цар Фердинанд. Известен в световната научна общност ботаник и страстен ловец, той построява в Чамкория своята ловна резиденция и както се казва- повлича крак.
Района бързо става любимо място на аристокрацията и се превръща в първия български курорт. Сегашното си име- Боровец, получава през 1942г. Фактите говорят, че първото състезание по ски в Чамкория се провежда през 1930г.
Върха на славата си като ски център Боровец постига през 70-те и 80-те години на 20век, когато е домакин на стартове от световната купа. Боровец отстои от София на 70 км, от гр. Самоков на 10 км и от гр. Костенец – на 27 км.
Маршрути
Маршрутите от Боровец са групирани в категории в зависимост от тяхната трудност, което привлича туристи с различни физически възможности и подготовка.
- Леките турове са с продължителност до 3-4 часа, разгръщат се сред вековни гори и носят истинска наслада. Посоките са към емблематичната Черна скала, до забележителността Цари мали град и др.;
- Туровете за добри и подготвени планинари с продължителност до 8 часа, включват изкачване на връх Мусала, Мальовица, Рилските езера и хижа Чакър войвода; Срашното езеро, Трионите;
- Маркирани са и някои маршрути за хора с алпийска подготовка или така наречената категория „експерти“. Те биват полудневни, целодневни
За много хора голямо удобство е ползването на седалков лифт от Боровец до връх Ястребец, което отнема 25 мин. и 1 час до хижа Мусала.
Град Самоков- Мальовица
Самоков е съчетание между култура, история и природа. Градчето е с изключителна роля през периода на Българското възраждане. Неговата история се преплита с историята на друго важно възрожденско селище – Банско.
Самоков е важен образователен и художествен център. От 1557 г. до 1907 г. градът е център на Самоковската епархия. Според свидетелствата на американските мисионери, през 1859г. Самоков има 15 хиляди жители, като 2/3 са българи, които поддържат процъфтяващо училище с ученици от целия регион.
Исторически забележителности
- Девическият манастир „Покров Пр. Богородици“ от 1772г.
- Гробищната църква „Свети Никола“ в Самокове осветена на 26 октомври 1861 г. В нея са били гробовете на много видни граждани на Самоков като Захари Зограф, Захари Хаджигюров и други. Днес е запазен само гробът на последния самоковски митрополит Доситей.
При строежа на къща, източно от днешната черковна ограда е открит гроб, в който е намерен медальон с изписано името Паисий. Тази находка, заедно с бележката от кондиката на Хилендарския манастир от 3 юли 1798 г. направиха за сега този гроб основния претендент за мястото, където е намерил последен покой Паисий Хилендарски.
- Долната църква
- Синагогата
- Църквата „Успение Богородично“, построена 18 – 19 век, има уникални дърворезби.
- Бельовата църква
- Байракли джамия (Самоков)
- Сарафската къща
- Читалище-паметник Отец Паисий
Туристически маршрути
Град Самоков е на 10км. от курорта Боровец и на 27км. от хижа Мальовица
Град Сапарева баня - Зелени преслап в курортен комплекс Паничище
„Сапарева баня е един малък модел на красива България. Ръката на твореца е щедра – уникалната и дива природа на Рила планина, величието на връх Кабул и кристалните Седем рилски езера, атрактивните пешеходни маршрути, курортното селище Паничище с модерни почивни бази.
Горещи минерални извори, емблемата на града – Гейзер-фонтан с температура 103 °С. Богато културно-историческо наследство – неолитното селище Кременик, античната Германея, средновековни църкви и манастири.“
На 10км. от града се намира курортната зона Паничище- изходна точка за пешеходни маршрути към високите части на Рила планина:
- хижите Пионерска
- хижа Ловна
- резерват Скакавица и водопад Скакавица
- хижа Вада
- хижа Рилски езера
- Седемте рилски езера
- природният феномен Обесен камък и др.
Многобройните маршрути водят и до:
- хижа Иван Вазов
- връх Мальовица
- връх Мусала
- Рилски манастир
- Рибни езера
- Урдини езера и язовир Калин
- природният феномен- безотточното езеро Паничище.
Ботанически маршрут “Приятели на растенията”
Ботаническият маршрут води от местността Яворова поляна до Урдин циркус. Продължителността му е 3 часа и дава възможност за опознаване на основните дървесни и храстови видове, тревисти и лечебни растения. Изградени са девет погледни места, от които могат да се наблюдават средно по над 60 вида висши растения. Маршрутът ще служи и като база за провеждане на образователни дейности и програми.